Sono-HSG

Sono-HSG, czyli ultrasonograficzna histerosalpingografia jest badaniem, dzięki któremu możemy w bezpieczny sposób zobrazować jamę macicy i jajowody. Szczególnie przydatne jest w diagnostyce niepłodności – umożliwia sprawdzenie drożności jajowodów i stwierdzenie ewentualnej obecności zrostów lub mięśniaków w jamie macicy.
1Jak wygląda badanie?
Podczas badania lekarz za pomocą cienkiego jednorazowego cewnika wprowadza do macicy i jajowodów kontrast. Jednocześnie używając dopochwowej sondy USG może monitorować cały proces na ekranie aparatu USG, zwracając uwagę na ewentualne nieprawidłowości w jamie macicy (polipy, mięśniaki, przegrodę, zrosty) oraz kontrolując przepływ kontrastu w jajowodach.

Całe badanie trwa około 15 minut.

W odróżnieniu od histerosalpingografii (HSG) zabieg nie jest bolesny i zdecydowanie bardziej bezpieczny (z użyciem USG a nie promieni RTG).

Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym – na życzenie Pacjentki.

1Jakie są wskazania do badania Sono-HSG?
Badanie Sono-HSG pozwala na rozpoznanie częstych chorób ginekologicznych takich jak polipy, mięśniaki, przegroda, zrosty, niedrożne jajowody. Szczególnie przydatne jest przy diagnostyce i leczeniu niepłodności.

1Jak się przygotować do badania Sono-HSG?
Najlepszym czasem na wykonanie badania jest I faza cyklu, czyli pierwszy tydzień po ustaniu krwawienia i plamienia miesiączkowego.

1Należy ze sobą przynieść wyniki badań:
  • posiew z kanału szyjki w kierunku flory tlenowej i beztlenowej (aktualny 1 miesiąc)
  • badanie cytologiczne (aktualne 12 miesięcy)

Badanie wykonują:

dr Katarzyna Matuszny-Lech

ginekolog-położnik


dr Ewa Żmuda

ginekolog-położnik